כניסה / הרשמה

האם אתה משתמש רשום

הזכרת סיסמה

לאחר הקשת כתובת הדואר האלקטרוני ולחיצה על "שלח" תישלח סיסמה חדשה לתיבת הדוא"ל שלך
חזרה לכניסה והרשמה
x סגור

צמחי מרפא

צמחי מרפא

תמונה מאת אתר  shutterstock

אני מטפלת בצמחי מרפא מערביים מזה  כ-5 שנים בוגרת ביה"ס לרפואה משלימה רידמן. לאחר תשאול והבנת הסיבה לבעיה הפיזית או הנפשית אני בונה פורמולה של מספר צמחי מרפא אותה אני נותנת לבית מרקחת שמתמחה בכך להכנה של ההרכב שנקרא טינקטורה. מתוך ידיעה שכל גוף מבטא את אותה מחלה בתסמינים שונים או דומים, אבל לא זהים, כל מטופל ואפילו יהיה עם מחלה ידועה שלה צמחים ידועים, מקבל פורמולה המתאימה לו אישית.
היום ברפואה המשלימה אנחנו מחלקים את צמחי המרפא באופן שרירותי לצמחי מרפא מערביים, צמחי מרפא סינים, וצמחי אירו ודה.
צמחי מרפא ידועים עוד משחר ההיסטוריה כמרפאי מחלות או כמקלים על סימפטומים. עוד בתקופת האבן נהגו בני האדם להשתמש בצמחי מרפא שאת תכונותיהם למדו להכיר (שלא כמו בזמננו) ע"י ניסוי וטעיה. אם כדי לרפא ואם כחלק מטקסי פולחן מיסטיים. בכל שבט היה מרפא או מרפאה שהעבירו את הידע  מאם לבת או מאב לבן. השימוש בצמחי מרפא עובר כחוט השני ומלווה את ההיסטוריה של בני האדם...לכל מקום גיאוגרפי צמחי המרפא שלו, הגדלים באדמה, באקלים ובתנאי השטח הקיימים במקום...לכל צמח מרפא משפחה בוטנית אליה הוא משתייך ותכונות  כימיות ואינטראקציות אותן הוא מקיים....
בעבר צמחים שגדלו במקומות מסוימים לא גדלו במקומות אחרים, אולם עם נדידת האדם על פני יבשות נדדו גם צמחי המרפא בהן נהג לטפל בעצמו והיכו שורשים בקרקע חדשה ובהתאם לקרקע ולאקלים השתנו חלק מתכונותיו של הצמח. חלק מתכונות הצמח או האופן בו יבואו לידי ביטוי בהחלט תלויי מקום ותנאים.
עם השנים הצטבר ידע שהועבר לכתב על הרבה מצמחי המרפא בין שנעשה על ידי חוקרים מוסמכים במסעות מחקר למקומות רחוקים כמו לדוגמא האמזונאס או ע"י מרפאים. קיימים ספרים רבים המתארים את הצמחים ממראה ועד תכונות, מקומות גידול ואופן השימוש. היום ניתן למצוא  הרבה מהמידע הבסיסי זמין ונגיש באינטרנט.
תחילת הרפואה הקונבנציונאלית הייתה מאותם מרפאים של העת העתיקה ולכן הרבה מן התרופות הקיימות היום מקורן מצמחי מרפא שהרפואה הקונבנציונאלית בודדה את המרכיבים הנחוצים לה מהצמח ויצרה חיקוי כימי במעבדות שנועדו לכך...בין אם בשל זמינות....קושי לספק צמחים בכמות שבני האדם צורכים תרופות...כסף...ואפקטיביות מידית.

הרפואה הקונבנציונאלית מבודדת את החומר הפעיל בצמח ויוצרת חיקוי כימי סינטטי לאותו חומר. ברפואה המשלימה אנחנו מאמינים שיש סיבה למה הצמח יוצר חומרים נלווים לחומר הפעיל...לעיתים  כדי ליצור איזון לעיתים כי הסינרגיה הזאת יכולה ליצור תפקוד טוב יותר של הצמח ולכן החלמה טובה יותר שהבידול לא יכול לה ואז נוצרות תופעות הלוואי.
אני מאמינה שצמחי המרפא בדיוק כמו צמחי המאכל נועדו כדי שנוכל להשתמש בהם על מנת לרפא את עצמנו ולשפר את איכות חיינו, בדיוק כמו שבעלי החיים עושים בטבע. אני מאמינה שאנחנו יכולים לרתום את הטבע לעזרתנו שהרי לכך הוא נועד ואם נעשה בצמחים שימוש מושכל נוכל לרפא מחלה או לפחות לשפר את תסמיניה, ואת זה אני מנחילה למטופלי. צמחי המרפא מטפלים בגוף ובנפש באופן בריא ומאוזן.
כאשר אני מכינה טינקטורה אני מתייחסת לכל האספקטים שהנפש שלנו מבטאת, לקושיים שאנחנו חווים במהלך חיינו ,שבאים לידי ביטוי בסופו של דבר בהפרה של איזון וכפועל יוצא היווצרות מחלה בין אם בגוף ובין אם בנפש.
המטרה שעומדת לנגד עיני היא להשיב לאדם את האיזון בין הגוף, הנפש והרוח ולצורך כך אני רותמת את צמחי המרפא ואת כל הידע והכישורים שלי אותם אני משלבת כדי להגיע למטרה זו.
לא אחטא לאמת אם אומר שאנחנו תמיד נעים על ציר של איזון וחוסר איזון,  ממש כמו גלים בים, אולם חוסר האיזון שיוצר מחלה חייב להיות דרמטי והוא חורג מהציר הרגיל של התנודות הקלות שכולנו חווים. התיאור הפלסטי לסיטואציה, על מנת להבהיר, היא כמו שבים יש גלים גדולים כמו צו'נאמי שהורסים ויכולים להרוג אבל מאידך גם ליצור מציאות חדשה וישנן אדוות קטנות שמניעות אותנו ולעיתים אף משמחות.
אי לכך כמטפלת אלטרנטיבית כשאני מתייחסת להשגת איזון ,כוונתי כשהמצב הוא כמו צ'ונאמי ולא כשישנן אדוות שזהו המצב הנורמאלי שלנו.